Genel

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır, Yenileme Nasıl Yapılır?

mutfak-dolabi-boyanir

En güzel yemeklerin özenle hazırlandığı sırada en koyu muhabbetlerin gerçekleştiği mutfaklar evimizdeki diğer kullanım alanlarına oranla daha çok kullandığımız yerleri başında gelmektedir. Kullanım sıklığı sebebi ile zamanla yıpranan dolap kapakları belirli bir zaman sonra yenilenmeye ihtiyaç duyabiliyorlar.  Yenilemenin en kolay yollarında biri de yıpranmış dolap kapaklarını boyamaktır.

MOOLA ekibi olarak sizler için güzel bir aktivite olacak mutfak dolabı yenilemek için yapmanız gerekenleri ve ihtiyacını olan malzemeleri sizler için derledik. Hadi gelin hep birlikte mutfak dolaplarımızı yenileyelim.

Mutfak Dolabı Boyarken İhtiyacınız Olan Malzemeler

Boyamaya geçmeden önce hazır etmeniz gereken malzeme listesini sizler için hazırladık. Listede yer alan malzemeleri yapı-marketlerde ya da e-ticaret sitelerinde bulman oldukça kolay.

İhtiyacınız Olan Malzeme Listesi;

 • Zımpara
 • Maskeleme Bandı
 • Sünger Rulo Fırça
 • Astar Boya
 • Su Bazlı Boya
 • Ahşap Koruyucu / Vernik

Yapı – marketlerden kolay bir şekilde temin edebileceğiniz ihtiyaç listesinde ürünler hazırsa sırasıyla yapmanız gerekenlere geçelim.

Mutfak Dolabı Boyarken Yapmanız Gerekenler;

 • Dolap üzerindeki aksesuarları çıkarmak

Mutfak dolaplarınızı boyamaya geçmeden önce ilk olarak yapmanız gereken dolap kapaklarınızda bulunan kulp ve aksesuarları gerekli ekipman yardımı ile sökmeniz gerekmektedir.

 • Dolabınızı Maskeleyin

Mutfak dolabınız üzerinde yer alan aksesuarları söktükten sonra geride kalan sökemediğiniz alanları yapı-market üzerinden satın aldığınız maskeleme bandı yardımı ile boya esnasında bulaşmaması için maskelemeniz gerekmektedir.

 • Zımpara ile Pürüzleri Giderin

Bu aşama ile birlikte dolap kapaklarınız yeni rengine kavuşmaya bir adım daha yaklaşıyor. Güzel bir görüntüye sahip olmak içi oldukça önemli bir adımdır. Dolabınız üzerinde yer alan pütürlü yerleri sabır ve özenle zımpara yaparak dolap kapaklarınızı astar boyaya hazır hale getirebilirsiniz.

 • Astar Boya ile İlk Katman

Zımpara yapılarak pürüzlerden arındırılarak hazırladığınız dolap kapağınıza astar boyayı sürerek kurumaya bırakabilirsiniz. Burada önemli olan nokta dolap kapaklarınıza ilk katman olan astar boya kuruduktan sonra kapakların üzerinde pürüz var ise bir kat daha zımpara yaparak kapaklarınızı pürüzsüz hale getirmeniz güzel bir görünüm için oldukça önemlidir.

 • Boya ve Vernikleme

Astar boya atıldı, üzerinde kalan pürüzler temizlendi ve son aşamaya geldik. Şimdi sırada seçtiğiniz renkteki boya le dolap kapaklarınızı boyamaya. Boyama sonrası canlı bir görünüm kazanmak için iki kat boya atmanız oldukça önemlidir.

İki kat attıktan sonra kuruyan dolap kapaklarınızın yeni rengi oldukça canlı ve göz alıcı duruyor değil mi? Bu görünüm uzun süre kalması için son olarak yapmanız gereken vernikleyerek boyanın daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm aşamaları tamamladığımıza göre artık zarar görmemesi için maskelediğimiz alanlardaki bantları sökerek yenilenmiş mutfak dolabımızın keyfini çıkarırken, mutfağınızı tekrardan dekore etmek için ihtiyacınız olan ürünler mağazamızda sizi bekliyor.

Uygun Fiyatlı Ahşap & Metal Dekorasyon Ürünleri

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

MOOLA ekibi.

Bir yanıt yazın